Europejski Instytut Spawalnictwa
5 marca 2018

Energetyka jądrowa

Energetyka jądrowa

Instytut Spawalnictwa prowadzi działania wspierające dla przedsiębiorstw, które przygotowują się do uruchomienia produkcji urządzeń lub konstrukcji, jak również świadczenia usług na rzecz budowy elektrowni jądrowych zarówno w kraju, jak i za granicą.


W oparciu o założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z dnia 28 stycznia 2014 roku, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powinna powstać około 2024 roku.

Nie ulega jednak wątpliwości, że niezależnie od dokonanego w przyszłości wyboru, krajowe podmioty gospodarcze zamierzające dostarczać wyroby lub usługi podczas budowy elektrowni jądrowej będą musiały wykazać posiadanie skutecznie działającego systemu zapewnienia jakości, który jest jednym z gwarantów powtarzalności i wysokiej jakości oferowanych produktów i usług.


Wytyczne:

 • Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/01/15
  System zapewnienia jakości w budowie elektrowni jądrowych (pdf free)Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie systemów zapewnienia jakości w zakładach wytwarzających urządzenia i konstrukcje lub świadczących usługi w branży jądrowej.
 • Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/02/15
  Konstrukcje stalowe obudowy bezpieczeństwa reaktora jądrowego (pdf free)Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych obudowy bezpieczeństwa budynku reaktora jądrowego.
 • Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/03/16
  Rurociągi klasy 1, 2, 3 oraz nie objęte klasyfikacją w elektrowniach jądrowych (pdf free)Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania rurociągów klasy 1, 2, 3 oraz nie objętych klasyfikacją podczas budowy elektrowni jądrowych.
 • Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/04/17
  Armatura i pompy klasy 1, 2, 3 oraz nieobjęte klasyfikacją w elektrowniach jądrowych (pdf free)Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w uznanych i stosowanych na świecie amerykańskich, francuskich, niemieckich i rosyjskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania armatury i pomp klasy 1, 2, 3 oraz nieobjętych klasyfikacją podczas budowy elektrowni jądrowych.

Ulotki:


Relacje z wydarzeń:


Artykuły:

 

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish